Gizlilik Politikası

Web sitemizi ve hizmetlerimizi kullanarak Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.

İKON Menkul Değerler A.Ş olarak, müşteri gizliliği, müşteri hizmetlerimizin bir parçası olup, gizliliğinizi korumak, birinci önceliğimizdir. Gizliliğiniz aynı zamanda yasalar ile de korunmaktadır.

Kişisel bilgilerin toplanması ve kullanılması

IKON Menkul Değerler A.Ş. nezdinde bir deneme hesabı veya canlı hesap açtığınızda, idari, hizmet ve/veya yasal amaçlar doğrultusunda hakkınızdaki bilgiler toplanarak saklanır. Tüm müşteri bilgileri güvenli bir veri tabanında tutulmakta olup, sadece yetkili personelin erişimi mümkündür. Bu bilgiler, sizin tarafımıza sunacağınız bilgiler olabileceği gibi ayrıca sitemizi ve platformlarımızı ziyaretiniz sırasınca otomatik olarak sisteme bırakacağınız teknik bilgiler, tarayıcı, işletim sistemi, ziyaret kaynaklarınız, ziyaret saatleriniz, yönlendirme adresleri gibi bilgiler de olabilir. Toplanan bilgiler özetle aşağıda yer almaktadır.

  • İsimler, adresler, telefon numaraları ve e-posta adresleri vs. gibi kişisel bilgiler
  • Finansal bilgiler
  • Web sitesindeki trafik akışı ile ilgili bilgi ve IP adresleri.

Verileriniz, aşağıda “Kişisel Verilerin İfşa Edilmesi Ve Saklanması” başlığı altında daha kapsamlı şekilde açıklandığı üzere, mevzuata uygun şekilde saklanır ve gizliliği sağlanır. Müşteriler şahsi bilgilerini IKON Menkul Değerler A.Ş. ile paylaşma konusunda gönüllü olduklarını kabul ederler. Bu bilgilerin toplanma amacı 'Müşterini Tanı' standartını yakalamak ve müşterinin yaptığı işlemlerde güvenliğini sağlamaktır. Müşterilerimiz bize kimlikleri hakkında gerçek, güncel ve doğru bilgi vermek ile yükümlüdürler. Hileli veya sahte davranış ve tutum içinde bulunmayacaklarını, bir başka şahsın kimliğine bürünmeyeceklerini, bir başka şahsı taklit etmeyeceklerini veya belgesiz temsil etme amacı gütmeyeceklerini beyan etmek zorundadırlar.

IKON Menkul Değerler A.Ş. toplanılan kişisel bilgileri; kişisel profilinizin sürekliliğini sağlamak, gerektiğinde veya uygun olduğunda, size sağlanan hizmetlerle ilgili olarak sizinle irtibat halinde olmak ve yaptığınız işlemlerle ilgili olarak size güncel bilgiler sunmak; size daha iyi hizmet verebilmek amacıyla müşteri hizmetlerimizi geliştirmek; işlemlerinizi gerçekleştirmek ve talimatlarınızı yerine getirmek; kullanıcı adınızı, şifrenizi ve/veya parolanızı göndermek; günlük ve/veya aylık hesap durumunuzu gösteren periyodik ekstreler, e-postalar, bültenler veya ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz avantajlarımız hakkında sizlere bilgi göndermek; kimlik tespiti, kara paranın ve suç gelirlerinin aklanması ile terörizm finansmanının önlenmesi için kimlik ve diğer kişisel bilgilerinizi güncellemek; talep edildiği takdirde, SPK/BIST vb. düzenleyici kurumlara gönderilmek üzere, mevzuata uygun şekilde kayıtlarımızda tutmakla birlikte sadece size kaliteli hizmet ve güvenlik sağlamak için kullanır.

Bu bilgiler hizmetimizi geliştirmek, araştırma deneyiminize alışmak ve ilgilenebileceğiniz ek ürünler, hizmetler ve promosyonlar hakkında sizi bilgilendirmek için de kullanılabilir. Bu gibi pazarlama malzemeleri almak istememeniz durumunda, lütfen şirketimizi bilgilendiriniz. İsminizi, posta adresinizi, telefon numaranızı, e-posta adresinizi ve kim olduğunuzu tanıtan, direkt olarak sizden istediğimiz bilgiler, sizinle iletişim kurmak için kullanılabilir. Ayrıca hesap açarken verdiğiniz doğum tarihi, eğitim, iş vb.  bilgiler, nüfus bilgilerinizi değerlendirmek, ticari deneyiminiz ve yaklaşık yıllık geliriniz, yaklaşık olarak net varlığınızı belirlemek için kullanılabilir.

Toplanan bilgiler, haber bültenlerini veya ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz diğer fırsatları göndermek için kullanılabilir.

Kişisel Verilerin İfşa Edilmesi Ve Saklanması

IKON Menkul Değerler A.Ş. çalışanları ve/veya temsilcileri, müşterilerinin paylaşmış oldukları bilgileri herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşmayacağını taahhüt eder. Ancak yasal yükümlülükler gereği, yasalarca yetkili kılınmış merciler tarafından resmi bir istek olması halinde bu bilgiler yasal sınırlar dahilinde yetkili makamlarla paylaşılabilir.

Yatırımcıların tüm şahsi verileri, sözleşmeleri ve diğer belgeleri Sermaye Piyasası Mevzuatı gereği, 5 yıl süre ile saklanmaktadır. Sermaye Piyasası Mevzuatı uyarınca telefon ile alınan her türlü emir, talimat ve/veya bildirim, faks ile alınan her türlü emir, talimat ve/veya bildirim faks iletim tarihinin zaman bilgilerini içeren toplu dökümü, internet üzerinden alınan her türlü emir, talimat ve/veya bildirimin tarih, zaman ve IP (Internet Protokol) numaraları ve her türlü yatırımcı hareketine ilişkin iz (log) kaydı tutulmakta ve ilgili Tebliğ hükümleri uyarınca 5 (beş) yıl süre ile saklanmaktadır. IKON Menkul Değerler A.Ş. bilgi toplamak için tanımlama bilgilerinden (cookies) yararlanmaktadır. Tanımlama bilgisi, bir web sitesini ziyaret ettiğinizde söz konusu web sitesinin kayıt tutmak amacıyla bilgisayarınızın sabit sürücüsünde muhafaza ettiği küçük veri dosyasıdır.

Tanımlama bilgileri, örneğin parolalarınızı ve görüntüleme tercihlerinizi hatırlayıp böylece web sitesinin çeşitli “üyelere özel” kısımlarını yeniden sisteme giriş yapmadan ziyaret etmenize imkan vererek, kullanım rahatlığınızı geliştirmemizi sağlar. Ayrıca, web sitesindeki faaliyet miktarını ölçümleyip popüler olan ve olmayan alanları belirleyerek iyileştirme ve güncellemeler yapmak amacıyla biz de tanımlama bilgilerinden yararlanırız.

Tanımlama bilgilerini, aslen bir tanımlama bilgisi ile gönderilmeyen bilgileri almak amacıyla kullanmayız. Tanımlama bilgileri yoluyla aktarılan bilgileri, sizin rızanız olmadan hiçbir doğrudan tanıtım veya pazarlama amacı doğrultusunda kullanmayız.

Gizlilik Beyanı'nda Değişmeler

Zaman zaman, bu Gizlilik Politikası'nda günün gereksinimleri, müşteri memnuniyeti ve kanuni sebeplerden dolayı güncellemeler yapabiliriz. Gizlilik Beyanının değişmesi durumunda, değişen Gizlilik Politikası hemen web sitesi üzerinden yayınlanır ve web sitelerimizde bu gibi değişikliklerin bilgisini açıklayan duyuru yapılır.